Či už ste majiteľom autoservisu, alebo je spravovanie áut len vaším koníčkom, vaša dielňa by mala byť vybavená aspoň základným dielenským náradím. Nebudete sa tak musieť pred každou opravou naháňať do obchodoch, ale problém v pokoji vyriešite vo svojej dielni. Čo by vám v nej rozhodne nemalo chýbať?

Zdvihák

Tools for car repair in the workshop

Hoci veľkosťou patrí v podstate k tým menším veciam, je výrazne dôležitou súčasťou dielne. Dokáže vyprodukovať obrovské množstvo sily a to len na malom mieste. Môže fungovať na pneumatickom, mechanickom alebo hydraulickom princípe. Menší hydraulický zdvihák postačí na bežné aktivity, ako je výmena motorového oleja či prezúvanie pneumatík. K zložitejším opravám sa vám zíde napríklad dvojstĺpový zdvihák, ktorý vám auto zdvihne do takej výšky, ako potrebujete.

Dielenský žeriav

K náročnejším opravám motora, kedy ho treba aj vybrať, si zaobstarajte dielenský žeriav. Na ten si potom motor ľahko uchytíte a budete môcť manipulovať aj s ťažko prístupnými časťami. Dielenský žeriav oceníte napríklad pri výmene piestnych krúžkov alebo prevodovky.

Vyvažovačka

Najmä na jar a na jeseň sa vám v dielni zíde vyvažovačka. Kolesá je totiž potrebné vyvážiť pri každej výmene pneumatík. Vyvažovačka vypočíta, kde na kolesá je potrebné umiestniť malé závažia s hmotnosťou 5, 10 a 15 gramov.

Hydraulický lis

Hydraulický lis dokáže to, čo žiadne iné dielenské náradie – vyvinúť obrovskú silu. Navyše nezaberá veľa miesta. Dokáže napríklad v priebehu niekoľkých sekúnd vylisovať staré ložisko a nahradiť ho novým.

Dielenské náradie patrí na stôl a do skriniek

Hoci stôl nepatrí k náradiu, je neodlúčiteľnou súčasťou dielne. Rovnako aj úložné skrinky so zásuvkami, v ktorých môžete náradie roztriediť podľa účelu a už nikdy nebude musieť hľadať tú či onú súčiastku. Dnes už zoženiete také stoly, ktoré sa presne prispôsobia rozmerom aj potrebám vašej dielne.

Foto: Bigstockphoto

Ohodnoť