Jeseň máva dve tváre, presne ako Dr. Jekyll a Mr. Hyde. Tá krajšia je úžasne farebná a príjemne teplá, zatiaľ čo odvrátená tvár jesene prináša chladné a sychravé počasie. Držte sa našich odporúčaní a jeseň neprekvapí vás ani vašu záhradu.

Ako pripraviť záhradu na zimu?

Ako pripraviť záhradu na zimu? (Foto: rucne-naradie.sk)

Starostlivosť o trávnik

Začneme od podlahy, respektíve od trávnika. Ten je treba pravidelne kosiť pokiaľ rastie, čo býva zhruba do konca novembra (osvedčí sa teda kvalitná záhradná technika). Hrabanie lístia by malo byť samozrejmosťou, podobne ako odpratanie pokosenej trávy – zamedzíte tak vzniku plesní.
Čo sa hnojenia týka, vyberajte pre trávnik substráty so zvýšeným množstvom draslíka a aplikujte pokiaľ možno v nedaždivom období. Krátko pred nástupom zimy sa na trávnik vyplatí rozprestrieť vyzretú vrstvu kompostu.

Starostlivosť o stromy

Zber úrody ovocia a zeleniny je jednou z najpríjemnejších vecí, ktoré si na začiatok jesene môžete vo svojej záhrade užiť. Nezabudnite ale ovocné stromy a kríky chrániť, aby vám dostatok úrody mohli priniesť aj na ďalší rok. Koreňovému systému prospeje, ak ho pred mrazom ochránite popadaným lístím, z ktorého vytvoríte akýsi pôdny kryt. Obmedzí odparovanie vody a postupne sa rozkladá, čím zároveň vytvára prirodzené hnojivo. Kmene zase ochránite prostredníctvom náteru z vápna či pomocou špeciálnych fólií.

Ako pripraviť záhradu na zimu?

Ako pripraviť záhradu na zimu? (Foto: rucne-naradie.sk)

Starostlivosť o trvalky a kríky

S trvalkami a kríkmi je na jeseň práce o čosi menej, ale aj tak by ste ich nemali zanedbať. Úplným základom je odstránenie odkvitnutých a poškodených častí (nalomené vetvičky a časti rastliny) ešte pred príchodom prvých mrazov. U druhov, ktoré vyžadujú ochranu na zimu, prikryte ich časti a v prípade kríkov ich päty prikrývkou zo zeminy, lístia alebo čečiny, hornú časť prikryte netkanou textíliou alebo jutou. Ak máte v záhrade väčšie rastliny, tak ich zviažte – nezlomia sa v prípade, že by napadol sneh. Nezabudnite tiež doplniť mulčovaciu kôru. Pôda vďaka nej nepremrzne a nestratí toľko vlhkosti, čo sa bude hodiť najmä v prípade suchej zimy. Ak tá bude navyše aj teplá (5°C a viac), nezabudnite rastlinkám dopriať vlahu – stačí zalievanie dvakrát mesačne.

Výsadba jarných rastlín

To, ako bude vaša záhradka vyzerať na jar, môžete vy a vaše záhradné náradie ovplyvniť už počas jesene. Veľmi obľúbené okrasné cibuľoviny ako hyacinty, narcisy a tulipány sa vysádzajú práve na jeseň. Platí to ale aj pre niektoré letničky (napr. nechtík lekársky) a dvojročné rastlinky (náprstník, divozel a sirôtky), ktoré zvládnu prezimovať vonku. Dovolené a vhodné je tiež vysádzať kontajnerové trvalky. Ak sa chystáte presádzať, vyhnite sa tým kvitnúcim (napr. chryzantémam a astrám). Na druhej strane tu máme vresy, azalky či rododendrony, ktoré vyžadujú kyslejšiu pôdu – obohaťte ju o substrát či rašelinu.

Text: PR

Ohodnoť