Neviete si dať rady, podľa čoho by ste si mali vybrať zimné pneumatiky na svoje auto? Zamerajte sa hlavne na tieto parametre.

Akú šírku si vybrať?
Ak by ste hľadali informáciu o tom, že či sú lepšie hrubé alebo užšie zimné pneumatiky, našli by ste také aj onaké odpovede. Prečo? Pretože každé z nich sú vhodnejšie a lepšie do iného prostredia. Široké pneumatiky sú vhodnejšie do mesta, lebo dokážu lepšie odvádzať kašovitý sneh a majú kratšiu brzdnú dráhu. A naopak, užšie sú zase lepšie na menej udržiavané cesty, pretože lepšie držia trakciu a neprešmykujú. Dajte si však záležať na tom, aby ste siahli po overenej kvalite, radšej si kúpte zimné pneumatiky Matador o 10 eur drahšie ako neznačkové a hlavne nekvalitné výrobky z hypermarketov.

Dajte si pozor na dezén
Keď sa budete rozhodovať, či chcete pneumatiky Michelin s asymetrickým, alebo symetrickým dezónom, musíte zohľadniť to, kde sa chystáte jazdiť. Pretože platí, že symetrický dezén je vhodnejší na kašovitý sneh v meste a ten asymetrický je na cestách tichší a lepšie vás podrží v zákrutách či na neupravenej ceste.

Aká veľkosť je pre vás optimálna
Ďalšou otázkou, na ktorú musíte nájsť odpoveď je, či sú pre vás lepšie pneumatiky s nízkym, alebo vyšším profilom. Nízke pneumatiky sú v zásade lepšie na športové autá, ale v zime sneh zakryje množstvo dier a výmoľov, takže ak vbehnete do takto rafinovane ukrytej pasce, nie je to nič príjemné pre vás ani pre vaše auto.

A čo celoročné pneumatiky?
Častou dilemou býva aj to, či nie sú celoročné pneumatiky lepším variantom. Testy ukázali, že celoročné pneumatiky obstáli v zimných podmienkach horšie ako zimné pneumatiky a v letných horšie ako tie letné. Ocenia ich hlavne obyvatelia krajín s miernejšími zimami, kde nie je sneh. Aj preto na Slovensku nie sú najlepšou alternatívou, ak ste sa však pre ne rozhodli, priplaťte si za kvalitné celoročné pneumatiky Continental, Pirelli či Bridgestone, ktoré v testoch dosahujú iba o kúsok horšie výsledky ako špecializované pneumatiky.

Text: PR, foto: pneumatiky-pneupex.sk

Ako si vybrať optimálne zimné pneumatiky 5.00/5 Hlasov: 1