Pre deti je na školách veľkých postrachom nielen matematika, chémia, ale aj fyzika. Keby ste im povedali, že si idete ukázať, ako fungujú priamočiare pohony, radšej by zaborili hlavu pod vankúš a odmietali by vyliezť. A to je veľká škoda, že také krásne vedy robia deťom strach, no keď im ukážete, aké je jednoduché zostrojiť tento elektromotor, možno si predsa len nájdu cestu k týmto oblastiam. Nemusíte sa ničoho báť, je to naozaj veľmi jednoduché a zvládnete to aj vy, aj vaše deti.

Čo budete potrebovať na zostrojenie

  • 5 malých guľatých magnetov
  • 2 veľké kancelárske spinky
  • pohárik (papierový alebo umelohmotný)
  • izolovaný drôt s priemerom približne 0,5 mm (stačí vám 60 cm)
  • centrofixku
  • batériu

Ako postupovať?
Nezostrojujete žiadne zložitejšie závitovkové prevodovky, ale jednoduchý elektromotor, takže môžete byť v pohode. V prvom rade musíte urobiť z drôtu cievku s priemerom približne 2,5 cm. Ideálny počet závitov je 4 alebo 5. Voľné konce drôtu obtočte niekoľkokrát okolo protiľahlých strán cievky. Tieto konce by mali trčať približne 5 cm a ich začiatok odizolujte a centrofixkou nafarbite hornú plochu odizolovaných drôtov.

A čo ďalej?
Takto vyrobené elektromotory môžete pripevniť na nejakú doštičku, ale použiť môžete aj umelohmotný pohárik, ktorý je dokonca vhodnejší. Pohárik položte na pevnú podložku obrátene – dnom hore – a tam položte dva magnety. Zvyšné tri pripevnite na tieto magnety z druhej strany kelímku cez dno. Kancelárskym spinkám roztiahnite polovicu a prilepte ich lepiacou páskou na pohárik. Pripevnite ich tak, aby tieto rozvinuté časti vytvorili „hojdačku“, ktorá udrží cievku. Cievku položte do tejto „hojdačky“, aby bola kolmo a zároveň vo vzdialenosti 1 – 2 mm od magnetov. Je dôležité, aby ste cievku vyvážili a mohla sa voľne otáčať.

Pripojte batériu na spinky drôtom s krokodílmi a jemne potlačte cievku, aby sa začala točiť. Ak sa netočí tak, ako by mala, skontrolujte, či je vyvážená a či farba centrofixky dobre izoluje vrch drôtov. Musíte mať trochu trpezlivosti a pohrať sa s tým, ale tento elektromotor bude zaručene fungovať.

Text: PR, foto: ilustračné (flickr.com)

Ohodnoť