V súčasnosti je veľkým trendom, ktorý má šancu zmeniť sa na životný štýl, energeticky efektívna domácnosť. Okrem zmeny typu vykurovania, zateplenia či inštalácie trojkomorových okien môžete ušetriť aj vďaka LED osvetleniu. Táto najmodernejšia technológia vám pomôže ušetriť v porovnaní s klasickými žiarovkami až 80 % energie. A ako je to v porovnaní s úspornými žiarovkami? Tam sa táto hodnota pohybuje na úrovni 30 – 40 % v prospech LEDiek. Dôkazom je mesto Senec, ktoré sa rozhodlo pre modernizáciu verejného osvetlenia a vybralo si LED technológiu. Tá im priniesla ročnú úsporu až 63 % v porovnaní s pôvodným osvetlením a okrem toho LEDky vyprodukujú o 252 tisíc Kg CO2 emisií menej. A čo návratnosť? Tá sa pohybuje na úrovni ôsmich rokov.

Bez návrhu to pôjde len ťažko
Je obrovský rozdiel vyberať LED osvetlenie pre kancelárske priestory a pre sklad. K tejto výmene musíte pristupovať individuálne, aj preto v prvom rade potrebujete návrh. Nebojte sa obrátiť na odborníkov, ktorí s tým majú skúsenosti a urobia za váš všetko potrebné – svetelno-technické meranie, kontrolu elektrických rozvodov, návrh rozmiestnenia svetiel a aj výber vhodného typu. Bez ohľadu na to, či chcete osvetliť mesto, sklad, kanceláriu či byt, nechajte si vypracovať návrh.

Financie na väčšie projekty
Ak ide o menší projekt – bytové priestory či kancelária, môžete využiť financie z klasickej spotrebnej pôžičky. V prípade, že ide o väčší projekt ako pouličné osvetlenie, svietidlá do skladových priestorov či výrobných hál, môžete využiť financovanie spoločnosťou Ecologic. Tá vám ponúka rôzne spôsoby čerpania peňazí. Výhodou je ich splácanie – splátky pôjdu z peňazí, ktoré ušetríte vďaka LED osvetleniu. Viac sa dozviete na stránke Ecologic.sk.

Realizácia návrhu
Ak ste odobrili návrh vypracovaný odborníkmi, vybrali ste si pre vás najvýhodnejší spôsob financovania modernizácia, je čas na samotnú realizáciu projektu. Sami sa rozhodnete, či si od špecializovanej spoločnosti kúpite návrh + samotný materiál a na realizáciu projektu použijete vlastné sily/vami zvolenú firmu, alebo necháte celý projekt od návrhu až po realizáciu v réžii špecializovanej firmy.

Text: PR, foto: ecologic.sk

Ako ušetriť vďaka osvetleniu? 5.00/5 Hlasov: 2