Nikto nemá radosť, keď má príliš vysoké náklady za svoje auto. Niekto to rieši jeho predajom, iný rovno šrotoviskom a ďalší je ochotný to strpieť. Ak si chcete vaše auto nechať a zároveň znížiť objem peňazí, ktorý do svojho štvorkolesového miláčika mesačne investujete, pomôžu vám doplnky ako deflektory, vaničky do kufra, poťahy či kvalitné pneumatiky. Kde začať?

Kvalitné pneumatiky sú základ
Nesnažte sa ušetriť na pneumatikách – z krátkodobého hľadiska vám to možno vyjde, no z dlhodobého je to nezmysel. Preto sa nesnažte kupovať lacné penumatiky pochybných značiek v obchodným domoch, ktoré sa na obutie auta nešpecializujú, a radšej si priplaťte za kvalitu. Okrem toho si dajte pozor na správny tlak – ak máte pneumatiky príliš mäkké, spotreba rastie.

Poťahy ako ochrana pred tepovaním
Ak máte psa, ktorého zvyknete voziť autom, musíte interiér pravidelne vysávať a výnimkou nie je ani časté tepovanie. Kúpte si špeciálne poťahy na zadné sedadlo, ktoré gumičkou prichytíte o sedačku, takže sa táto „deka“ nestiahne a účinne ochráni vaše sedadlá. Miesto tepovania ju dáte iba vyprať a je po probléme. Pred vami samotnými vás ochránia gumené rohože, ktoré iba vystriekať záhradnou hadicou alebo vyprášite.

Deflektory a lepšia aerodynamika
Pre nižšiu spotrebu auta je dôležitá lepšia aerodynamika. Ako znížiť odpor vzduchu bez toho, aby ste museli vymieňať karosériu? Jednoducho, existujú dva účinné spôsoby. Jedným z nich je nájsť si vždy 5 minút a dať dole truhlu na lyže, keď ju nepotrebujete. A tým druhým sú deflektory na okno, ktoré zlepšujú aerodynamiku a zároveň znižujú úroveň hluku počas jazdy s otvorenými oknami. Dajte si pozor a radšej si kúpte deflektory na Škodu, ak máte Škodovku a deflektory na BMW, ak máte „bavorák“. Tie univerzálne nemusia vždy pasovať.

Poriadok v kufri
Mnoho ľudí si to ani neuvedomuje, ale zo svojho kufra si urobili skladisko zbytočností. A tak v pár mesiacov vozia nadbytočných 20 či 30 kg. Síce ich nevidíte, no vaše auto tento náklad cíti, preto si tam urobte poriadok. Pre lepšiu organizovanosť a menší chaos začnite používať vaničky do kufra.

Text: PR, foto: ilustračné (flickr.com)

Ako využiť autodoplnky vo svoj prospech 5.00/5 Hlasov: 3