Aj pri práci je v prvom rade je potrebné myslieť na zdravie a maximálnu možnú ochranu. Tú vám zabezpečia okrem pracovného oblečenia aj obuv a doplnky. Po akých by ste mali siahnuť?

pracovne-oblecenie

Máte pocit, že sú pracovné topánky rovnaké ako tie na bežné nosenie? Na prvý pohľad to možno, pretože vyzerajú efektne a sú dizajnovo pútavé. Ak si však preskúmate pracovnú topánku podrobnejšie, zistíte, že je vybavená oveľa pevnejšou konštrukciou a kovovou špicou. Pri dopade tvrdého materiálu na nohu sú tak prsty dokonale ochránené. Nehrozí vám ani porezanie, ani pomliaždeniny. Zamestnanci ktorých pracovných sfér by si na pracovnej obuvi mali dať špeciálne záležať? Zdravotníci, pracovníci v gastronómii, stavebníctve a mnohí iní pre zefektívnenie svojej práce musia siahnuť po vhodnej pracovnej obuvi. Tá musí dokonale korešpondovať s veľkosťou nositeľovej nohy, aby mu poskytla maximálny komfort a ochranu. To isté platí aj pri ostatných odevoch a doplnkoch na ochranu zraku, dýchacích ciest, sluchu či ochranných pomôckach na prácu vo výškach. Nezabúdajte ani na bezpečnostné pracovné rukavice, ktoré musia byť pevné aj žiaruvzdorné.

Ako sa zorientovať vo výbere pracovných rukavíc?
Dôležité je určiť si, pred čím potrebujete svoje ruky chrániť. Pred úderom, porezaním, nárazom alebo pomliaždením? Ak napríklad zvolíte rukavice chrániace pred mechanickými rizikami, musíte si pri výbere ujasniť a konkretizovať pracovnú činnosť, ktorú bude musieť pracovník s rukavicami vykonávať. Je dôležité stanoviť si, či sú potrebné rukavice päťprstové alebo stačia trojprstové, prípadne len palcové. Pri rukaviciach sa udáva úchopová schopnosť, ktorá súvisí napríklad s hrúbkou materiálu rukavíc, jeho elasticitou a deformovateľnosťou. Len podľa úchopovej schopnosti sú rukavice rozdelené do piatich tried v závislosti na tom, s akými drobnými predmetmi môže pracovník manipulovať. Ďalej sa delia podľa oderu, ktorý do veľkej miery určuje aj životnosť rukavíc. Nájdite si u nás rukavice máčané, proti porezaniu, textilné rukavice, chemické, ale tiež kožené rukavice, dielektrické, zváracie a mnoho ďalších typov, ktoré vám pri vašej práci skvelo poslúžia a spoľahlivo ochránia vaše ruky.

Text a foto: PR

Ohodnoť