Vyzdobiť si miestnosť nepatričnými bytovými doplnkami môže mať rovnaký efekt, ako vpustiť si do bytu cudzieho človeka. Atmosféra bude napätá a všetkým bude ihneď jasné, že tam niečo nepatrí.

Obrazy sú obľúbenou dekoráciou, ktorou si ľudia skrášľujú svoje príbytky. Avšak aj pri kúpe a umiestňovaní tohto druhu umenia platia určité pravidlá, ktoré by sme si mali všímať. Len tak si totiž do bytu nezavlečieme nepozvaného hosťa, ktorý by tam spravil viac škody ako úžitku.

Harmónia je dôležitá…
Pri výbere obrazu je dobré mať na pamäti, že by mal harmonizovať s priestorom, do ktorého ho plánujete umiestniť. Aj lacné obrazy na plátne, pokiaľ sú vhodne skombinované s interiérom čo do farby a použitých motívov, môžu zaujať a osviežiť vaše bývanie. Modernejšie interiéry pokojne znesú aj abstraktné motívy, ktoré by v konzervatívnejšie ladených domácnostiach možno nevyzneli až tak presvedčivo. Tam sa skôr hodia tradičnejšie motívy, napríklad krajinky v zemitejších farebných odtieňoch.

…rovnako ako veľkosť
Nech si hovorí kto chce čo chce, veľkosť je dôležitá aj pre predaj obrazov na stenu. Obrazy vyberajte proporčne tak, aby sedeli s rozmery steny, na ktorú sa ich chystáte zavesiť. Ak je na nej miesta menej, nesnažte sa ho obrazom násilne vyplniť a voľte skôr menší formát. Naopak, pokiaľ je stena široká, malý obrázok by sa na nej utopil. Tu je skôr na mieste väčší rozmer plátna, prípadne viacdielny obraz vytvárajúci opticky zaujímavú scenériu bez ohľadu na motív.

Aby bol vidieť
Pri celkovom dojme bude záležať aj na tom v akej výške bude obraz visieť. Umiestniť obraz do rohov je nevhodné podobne ako zavesiť ho nízko nad zem alebo naopak, privysoko. Aj najlacnejší obraz do spálne bude vyzerať lepšie, ak ho zavesíte nad posteľ zhruba v úrovní očí. Pretože obraz by malo byť predovšetkým vidieť.

Text: PR, foto: perfektneobrazy.sk

Ohodnoť