Dopyt po tepelných čerpadlách rastie v Európe už niekoľko rokov za sebou. Slovensko je síce súčasťou tohto trendu, počet predaných tepelných čerpadiel sa však nachádza na druhej najnižšej úrovni v rámci celej EÚ, kde menej čerpadiel predajú už len obchodníci v Maďarsku. To ale neznamená, že by tepelné čerpadlá nemali domácnostiam na Slovensku čo ponúknuť.

Slovensko v inštaláciách tepelných čerpadiel zaostáva, vy by ste ale nemali

Ponuka tepelných čerpadiel dostupných na Slovensku je bohatá a nijako zvlášť nezaostáva za sortimentom, z ktorého vyberajú napríklad aj v Českej republike, Rakúsku alebo Nemecku. Nezáleží teda na tom, či hľadáte zdroj tepla pre kancelárske priestory v Bratislave, rodinný dom v Banskej Bystrici alebo chatu pri Poprade, tepelné čerpadlá vám majú čo ponúknuť. Ako sa líšia požiadavky na objem dodaného tepla, dĺžku vykurovacej sezóny a počet vykurovacích miestností, mení sa aj vhodnosť jednotlivých typov čerpadiel. Tepelné čerpadlo, o ktorom by bolo možné povedať, že je najvhodnejšie do všetkých typov nehnuteľností, neexistuje. Pokiaľ sa vám však podarí vybrať si z ponuky tepelných čerpadiel také, ktoré zodpovedá vašim podmienkam, môžete sa tešiť z:
– dlhodobo nízkych účtov za energie, vrátane nákladov na ohrev vody,
– dlhodobo bezproblémovú a bezobslužnú prevádzku,
– nezávislosť od cien fosílnych palív,
– získavanie tepla zo zdroja, ktorého prevádzka nezaťažuje výrazne životné prostredie.

Aby sa vám podarilo vybrať správne tepelné čerpadlo, mali by ste mať vyriešené dva základné body, a to:

1. Mať jasnú predstavu o tom, čo od tepelného čerpadla očakávať v zmysle objemu vyrábaného tepla, požiadavky na ohrev tepelnej vody, nárokov na napojenie na fotovoltaické zariadenie, ohrev vody v bazéne či schopnosť fungovať ako klimatizácia.

2. Konzultovať svoj zámer s predajcom, ktorý má dostatočne širokú ponuku a skúsenosti umožňujúce poskytnúť objektívne vhodné riešenie.

Pokiaľ ide o druhý bod, pomôcť vám môžu aj tieto odporúčania:

Pýtajte si od predajcu referencie od existujúcich klientov, ktorí mali podobné požiadavky na tepelné čerpadlá ako vy. Tieto referencie si potom overte.

Zvážte vymedzenie sa na predajcu, v ktorého ponuke nájdete tepelné čerpadlá s európskou značkou kvality Q. Tá vám ako zákazníkovi dá radu výhod, napr. pravdivosť informácií o výkone čerpadla, záruku dodávok náhradných dielov pre tepelné čerpadlo po dobu najmenej 10 rokov, rýchlu odozvu pracovníkov servisnej siete predajcov či dovozcu čerpadiel.

Preferujte predajcu, ktorý má skúsenosti s inštaláciou tepelného čerpadla v podmienkach podobných tým vašim. Inštalácia má zásadný vplyv na výkon a životnosť tepelného čerpadla, aj veľmi kvalitné a výkonné čerpadlo vám môže robiť problémy v prípade, že inštalácia neprebehla zodpovedajúcim spôsobom.

Pri výbere tepelného čerpadla uvažujte dlhodobo. Do nového zdroja tepla investujete nemalé peniaze a budete ho využívať desiatky rokov. Skúste teda vyberať tepelné čerpadlo aj s ohľadom na budúce požiadavky a jeho umiestnenie v okolí vašej nehnuteľnosti.

Pokiaľ sa budete držať týchto odporúčaní, maximalizujete tým svoje šance na to, že vám tepelné čerpadlo bude po dlhú dobu robiť radosť nízkymi účtami za teplo a bezproblémovou prevádzkou.

Ohodnoť