Ak ste si kúpili, postavili alebo iným spôsobom zariadili svoj nový domov a riadite zabehnutú domácnosť, zrejme sa z času na čas vyskytne situácia, kedy nie je rada a služba odborníka dostupná a vy si musíte poradiť sami. Problém sa však stupňuje v momente, ak ide o situácie, v ktorých by ste si možno aj poradili, no bojíte sa o svoju bezpečnosť. A pokiaľ sa jedná o zapojenie káblov a elektrických vodičov, zrejme viete o čom hovoríme.

So svorkovnicami Wago môžete byť aj vy profesionálom

So svorkovnicami Wago môžete byť aj vy profesionálom (zdroj: sos.sk)

Dobrou správou však je, že dnes už pre vykonanie tejto „akcie“ nemusíte byť vždy certifikovaným odborníkom. Stačí mať minimálne zručnosti a doma v zásobe elektroinštalačné prvky tej najvyššej akosti. 

Svorkovnice WAGO spoja všetky káble hravo

Tradičných spôsobov zapojenia a prepojenia elektrických káblov existuje niekoľko. Vývoj technológie sa však postaral o to, aby ste si mohli uľahčiť aj túto veľmi dôležitú prácu a ponúkol vám novú modernejšiu metódu prepojenia jednotlivých elektrických vodičov – svorkovnice WAGO.

Aj keď vám možno zaužívané postupy doteraz vyhovovali a plne ste si s nimi vystačili, svorkovnice Wago sa používajú oveľa jednoduchšie. Sú zodpovedné za spoľahlivosť elektrických kontaktov v elektroinštalácii, ako aj vo všetkých druhoch domácich a počítačových zariadení.

So svorkovnicami Wago môžete byť aj vy profesionálom

So svorkovnicami Wago môžete byť aj vy profesionálom (zdroj: sos.sk)

Svorkovnice Wago sa vyznačujú kompaktnými rozmermi, sú k dispozícii vo verziách s rôznym počtom kontaktov, obvykle 2 až 8. Na výrobu kontaktov sa používajú overené a spoľahlivé materiály a samotná svorkovnica a jej ďalšie prvky sú vyrobené z bezpečných a na používanie jednoduchých, no pritom kvalitných plastov. Aj vďaka týmto vlastnostiam sú vhodné a v domácnosti u domácich majstrov veľmi obľúbené.

V závislosti od konštrukcie samotnej svorkovnice WAGO a spôsobu pripojenia vodičov v nej tak spojíte všetko dôležité naozaj hravo.
 

Profesionálne riešenie pre jednoduché spojenie

Nechce sa vám pre každé zapojenie svetla, ventilátorov alebo obľúbených reproduktorov vyhľadávať odborníka? Ani nemusíte, pretože zaobstarať si potrebné svorkovnice je rýchle a pohodlné u WAGO distribútora. Pri využití vlastností a výhod svorkovníc tejto značky sa nemusíte ničoho obávať, všetko bude spoľahlivo fungovať.

Najzraniteľnejšou a najcitlivejšou oblasťou v elektroinštalácii je predsa pripojenie. Koniec koncov, ak je kontakt zlý, potom to povedie k ohrevu vedenia a celého obvodu. V dôsledku toho môže veľmi rýchlo nastať porucha elektrického vedenia alebo požiar.

Svorkovnice WAGO sú však spoľahlivé konektory, v ktorých sa nepoužíva klasické skrutkové spojenie, ale všetko sa vykonáva vďaka sile pružiny, ktorá je umiestnená v priehľadom materiáli, takže spojenie bude vizuálne kontrolovateľné.

So svorkovnicami Wago môžete byť aj vy profesionálom

So svorkovnicami Wago môžete byť aj vy profesionálom (zdroj: sos.sk)

Ide o moderné a spoľahlivé spojovacie prvky, ktoré majú svoje výhody, k tým najdôležitejším rozhodne patrí to, že:

• pre každý vodič môžete využiť vlastnú svorku;
• poteší vás rýchla a jednoduchá inštalácia;
• nevyžaduje sa dodatočná izolácia spojov;
• majú kompaktnú veľkosť;
• môžete s nimi pripojiť vodiče s rôznymi prierezmi a z rôznych materiálov;
• veľmi dôležitá je aj vysoká bezpečnosť pri používaní svorkovníc;
• vysoká odolnosť proti nárazu;
• v prípade potreby je možné prepojenie ľahko prerobiť.

Drôt sa jednoducho zasunie do svorkovnice a pružina ho zafixuje. Tá je najčastejšie vyrobená z chrómniklovej ocele a puzdro svorkovnice je vyrobené z dielektrika, zvyčajne zo žiaruvzdorného plastu. Drôty je v prípade potreby možné odpojiť súčasným krútením a ťahaním.

Rozsah použitia svorkovníc s týmito vlastnosťami a výhodami je pomerne široký. Ide o všetky druhy svetelných a ventilačných systémov, transformátory a zariadenia na ochranu proti prepätiu, meniče a napájacie zdroje, rôzne elektronické zariadenia a domáce spotrebiče – všeobecne ich využijete takmer všade, kde sú prítomné elektrické a spínacie vodiče a káble. Základ je zvoliť si vhodný model svorkovnice.

Nová generácia kompaktných svorkovníc
Svorkovnice a konektory odolné proti vibráciám, vďaka ktorým sa klasické skrutkové spojenia stali minulosťou, vyvíja a vyrába nemecký výrobca WAGO už od roku 1951. Postupom času sa však v sortimente elektroinštalačných prvkov veľa zmenilo, pretože pohodlie a komfort zákazníka je prvoradý. Na týchto základoch je založená aj najnovšia séria svorkovníc WAGO, o ktorej si niečo povieme.

Svorkovnice WAGO 221 sa považujú za následníkov série 222. Jedná sa o univerzálne pružinové svorkovnice s páčkami, ktoré sú kompatibilné so všetkými medenými vodičmi. Prevádzkové podmienky modelu 221 sú značne zjednodušené, pretože rozmery svorkovníc tohto typu sú kompaktnejšie ako tie predošlé. Určené sú pre napätie do 450V. Používajú sa na drôty s prierezom 0,14–4 mm2.

Oproti predchádzajúcemu modelu svorkovníc 222, ktorý sa na trhu objavil zhruba pred desiatimi rokmi, sú svorkovnice série 221 o 40 % menšie. To vám umožní ušetriť miesto a bez problémov vykonať spojenie aj v stiesnených podmienkach. A chcete vedieť ako?

Drôt sa jednoducho odizoluje, zasunie do drážky a zaistí páčkou. Nový kryt série 221 je navyše vyrobený z priehľadného plastu, čo umožňuje vizuálnu kontrolu správneho pripojenia. Po dokončení práce tak môžete okamžite zistiť, či sú drôty úplne zasunuté, a či sú pripojené správne. Každý vstup je vhodný pre vodiče rôznych veľkostí, vydržia až 32 A, 450 V a 110 °C, vďaka čomu sú výrobky ideálne pre rôzne zaťaženia.

Teleso svorkovnice má výborné izolačné vlastnosti, takže spojenia nepotrebujú ďalšiu izoláciu, ako ani použitie akéhokoľvek náradia.

Svorky WAGO sa vďaka všetkým týmto vlastnostiam a výhodám stali nenahraditeľnými pomocníkmi nielen pri práci profesionálnych elektrikárov, ale aj domácich majstrov, pretože eliminujú možnosť skratu, prilepenie vodičov, robia spojenie elegantným, bezpečným a rýchlym. A pokiaľ takéto spoľahlivé, alebo aj ďalšie iné elektronické súčiastky hľadáte aj vy, stačí navštíviť e-shop SOS electronic.

Komerčný článok

So svorkovnicami Wago môžete byť aj vy profesionálom 5.00/5 Hlasov: 1