Ak ste niekedy zariaďovali podkrovnú miestnosť či renovovali príbytok alebo pracovňu, o podhľadoch ste už určite počuli. Pôvodne sa zhotovovali z dreva alebo omietky na pomerne ťažkej nosnej konštrukcii, no v súčasnosti sa používajú najmä ľahké podhľadové systémy montované suchým procesom. Aké sú ich výhody a nevýhody? Aké druhy poznáte? A ako s nimi možno pracovať?

Funkcia podhľadov
Montované opláštenia z dosák či iných materiálov majú niekoľko skvelých funkcií:

  • zakrývajú nerovnosti a trhliny pôvodného stropu
  • zakrývajú nerovnosti a trhliny pôvodného stropu
  • znižujú svetlú výšku miestnosti
  • zakrývajú inštalačné rozvody
  • zlepšujú svetelné, tepelné, akustické a protipožiarne vlastnosti miestnosti
  • umocňujú architektonický výraz interiéru

Montujú sa preto často do izieb alebo priestorov, kde chcete pôvodný strop z nejakého dôvodu skryť, alebo chcete zvýšiť zvukovo či tepelne izolačné vlastnosti miestnosti.

Dva základné druhy a jeden problém
Podhľady sa montujú buď ako ľahké obklady stropov alebo ako zavesené konštrukcie. Obklady sa kotvia priamo do stropov, pri zavesených sú medzi podhľadom a stropom ešte ďalšie závesné prvky. V oboch prípadoch ale nie je nosnosť podhľadu príliš vysoká a nemôžete ich príliš zaťažovať. Čo v prípade umiestnenia svietidla môže byť problém. Ak chcete osvetliť izbu s podhľadom, použite šikovné a moderné bodovky – napríklad bodové svietidlá do sadrokartónu, ktoré sú ľahučké a LED technológia zabezpečuje ich vysokú svietivosť a nízku spotrebu. Bodovky sú vo všeobecnosti najpraktickejšie a najuniverzálnejšie svietidlom v domácnosti, v kvalitnom a lacnom prevedení ich nájdete na profisvietidlá.sk.

Najčastejšie materiály podhľadov

  • sadrokartónový – sadrokartónové platne sú najpoužívanejším materiálom na výrobu podhľadov. Dajú sa do nich zabudovať vetracie a klimatizačné systémyosvetlenie. Do vlhkých miestností je určený sadrokartón zelenej farby, do miestností so zvýšenou požiarnou ochranou sa používajú platne ružovej farby. Výborným riešením pri akustických a zároveň protipožiarnych požiadavkách je použitie platní modrej farby.
  • Minerálny – podhľady z minerálnych vlákien oproti sadrokartónovým oveľa lepšie tlmia hluk. Ich výhodou je nielen rýchla, suchá a čistá montáž, ale aj jednoduchšia demontáž pri potrebných opravách. Minerálne podhľady tvoria kazety zavesené na oceľové nosné profily.
  • z dreva – podhľady z dreva sú stále populárnou a žiadanou klasikou. Ich nespornou výhodou je estetický vzhľad, relatívne jednoduchá montáž a pri správnej počiatočnej úprave nátermi sú odolné a trvácne. Vyžadujú si minimálnu údržbu.

Nebojte sa podhľadov. Vedia skvele vyriešiť problém s nevzhľadným stropom a pri výbere vhodného materiálu vylepšia i ďalšie vlastnosti miestnosti.

Text a foto: PR

Ohodnoť