Často sa stáva, že strieborné šperky sčernejú. No ako sa toho zbaviť? Ak vám sčernie strieborný prsteň alebo náušnice, určite sa toho chcete zbaviť, pretože to nevyzerá veľmi dobre. Ako to jednoducho vyčistiť doma bez toho, aby ste potrebovali pomoc odborníka?

Ako čistiť strieborné povrchy a šperky?

Ako čistiť strieborné povrchy a šperky? (Foto: unsplash.com)

Domáce „prípravky“

Aj doma dokážete nájsť pomocníkov, ktorí vám s čistením vašich strieborných šperkov a povrchov dokážu pomôcť. Ako prvé môžete vyskúšať zmes z octu a jari. Stačí, ak do hrnčeka s vodou nalejete približne lyžicu octu a tú zmiešate s pár kvapkami jari. Na noc tam daný kúsok striebra vložte a nechajte roztok pôsobiť. Ráno by ste ho mali umyť a poriadne vyčistiť a vysušiť servítkom.

Tieto domáce „fígle“ na čistenie striebra pozná aj nie jedná babka či chyžná. Či sa jedná o ubytovanie nižšieho štandardu alebo hľadáte hostel Bratislava, čistota a kvalita poskytovaných služieb je základ každého ubytovacieho zariadenia.

Ako pomocník pri čistení striebra sa osvedčilo aj pivo, pretože kyselina, ktorá sa v ňom nachádza účinne odstraňuje začernenie na striebre. Využijete podobný postup ako pri roztoku vyššie. Šperk necháte cez noc namočený v pohári s pivom a ráno ho už len poriadne umyjete a vysušíte. Svoje silné schopnosti pri čistení striebra dokáže využiť aj prášok do pečiva. Tu je postup už o niečo komplikovanejší. Na dno hrnčeka dáte alobal, vložíte šperk a nasypete naň kypriaci prášok. Potom to zalejete vriacou vodou a necháte postáť približne pol hodiny. Potom už len znovu šperk umyjete a vysušíte.

Ako čistiť strieborné povrchy a šperky? 5.00/5 Hlasov: 1