Prezúvanie letných pneumatík na zimné (a naopak) býva každoročne sa opakujúcim rituálom nie len na Slovensku. Ak aj vy patríte k motoristom, ktorých sa tento moment týka, iste sa tiež snažíte každý rok vybrať pneu v čo najideálnejšom pomere cena-výkon. Poradíme vám ako na to.

Ako vybrať úsporné a lacné zimné pneumatiky?

Ako vybrať úsporné a lacné zimné pneumatiky? (Foto: e-pneumatiky.sk)

Správna veľkosť a označenia

Výber pneumatiky sa môže predražiť aj vtedy, ak sa s nákupom unáhlite a vyberiete si nesprávny rozmer. Vhodné rozmery pneumatík pre daný typ vozidla nájdete vo veľkom technickom preukaze, podľa neho môžete údaje porovnať s číslami a značkami na bočnici každej pneumatiky. Ich zápis sa zväčšia udáva v nasledovnom tvare:

165/60 R 15 77 H TL

165/60 – šírka pneumatiky (mm)/pomer výšky bočnice a šírky (%). V tomto prípade to je 60% zo 160
R – značka pred konštrukčný typ pneu (R=radiálne, B alebo „-“=diagonálne)
15 – priemer ráfika (palce)
77 – tzv. load index; udáva maximálne zaťaženie jednej pneu (kg)
H – tzv. speed index; udáva maximálnu povolenú rýchlosť pri maximálnom zaťažení
TL – TubeLess, teda bezdušová pneumatika. Pri pneumatikách s dušou nájdete TT

Na pneumatikách môžete nájsť aj niekoľko ďalších označení. Pre zimné pneu je dôležitý piktogram snehovej vločky a obrysov pohoria – to znamená, že pneumatiky boli testované a sú homologizované pre zimné podmienky. Toto označenie býva aj v kombinácii so značkou M+S (mud+snov, blato+sneh).

Ako vybrať úsporné a lacné zimné pneumatiky?

Ako vybrať úsporné a lacné zimné pneumatiky? (Foto: e-pneumatiky.sk)

Energetické štítky

O vlastnostiach toho-ktorého typu pneumatiky napovedia aj údaje na energetickom štítku. Podľa smernice Európskej únie je štítok súčasťou každej pneu, ktorá bola vyrobená po 1.júla 2012, a hodnotí tri hlavné parametre: hlučnosť, valivý odpor a brzdnú dráhu.

  • Hlučnosť: je daná symbolom jednej, dvoch alebo troch zvukových vĺn. Tri vlny znamenajú, že pneu spĺňa aktuálne európske limity hlučnosti. Jedna alebo dve vlnky značia, že pneumatika spĺňa aktuálne predpisy a bude spĺňať aj tie budúce, prísnejšie.
  • Valivý odpor: údaj hovoriaci o vplyve pneumatiky na spotrebu paliva. Čím je valivý odpor menší, tým je pneumatika šetrnejšia vzhľadom na spotrebu vozidla. (A kategória – najšetrnejšie pneu; G kategória – najmenej šetrné).
  • Brzdná dráha: údaj hovoriaci o brzdnom výkone pneu na mokrej vozovke. Rozdiel v brzdnej dráhe u najpriľnavejších pneu (A) môže byť v porovnaní s najmenej priľnavými (G) až niekoľko desiatok metrov.

Sledujte testy a hodnotenia

Chybu určite nespravíte, ak svoj výber porovnáte s testami a recenziami pneumatík na internete. Z nich ako jedny z najzaujímavejších pneu vychádzajú najmä:

Barum Polaris 3: V našich zemepisných šírkach je rada Polaris veľmi obľúbená. Trojkový rad nájdete v rôznych prevedeniach, od 13´´ až po 18´´. Cena týchto pneu je naozaj prijateľná – začína už na úrovni 30€ a ponúka nízky valivý odpor, dobrú životnosť a jazdné vlastnosti na snehu aj vode.

Starfire W200: ďalšia z low-cost variant, navyše taktiež vyrábaná v Európe. Vďaka špecifickému zloženiu má pneu zlepšenú trakciu na mokrom aj zasneženom povrchu, pri mrholení aj v blate. K dispozícii sú 13´´ až 16´´ palcové prevedenia za cenu 30 – 40€.

Text: PR

Ohodnoť