Energeticky pasívne domácnosti nie sú trendom, ktorý čochvíľa vymizne. Je to životný štýl, ktorým sa uberá stále viac a viac rodín. Nie je len kvôli tomu, že Európska únia podporuje zelenú politiku, ale je to aj vďaka tomu, že ľudia si uvedomili výhody tohto všetkého. Najväčšie zbrane pasívnych domov sú úspora energie a zníženie nákladov, a keď to všetko ešte podporuje aj šetrenie životného prostredia, nie je dôvod zbytočne váhať. Vydali ste sa týmto smerom, ale náklady počas vykurovacej sezóny nešli dole? Dôvodom môže byť únik tepla. Ako odhaliť miesto, kadiaľ vám uniká?

Použite techniku
Miesto toho, aby ste si namočili ruku do studenej vody a chodili okolo rámov okien, skúšali vchodové či balkónové dvere a čakali, či zacítite na ruke prúdiaci vzduch, zoberte si na pomoc techniku. Ak chcete vidieť v noci, použijete nočné videnie, ale čo urobíte, ak chcete vidieť teplo? Použijete termovíziu. Tá sa využíva aj pri hľadaní stratených osôb alebo určovaní ohniska požiaru. Ako funguje? Zbiera signály infračerveného žiarenia, a to zobrazuje na displeji. Termovízia dokáže zaznamenať teplotné rozdiely už vo výške 0,01°C. Ako viete, čo má akú teplotu? Tento nástroj pracuje s farbami – tie najteplejšie predmety sú biele, tie najchladnejšie sú čierne.

Identifikujte zdroj úniku
Vďaka termovízii dokážete presne identifikovať zdroj úniku tepla. Tepelné mosty, ako sa nazývajú tieto miesta, ktorými uniká teplo a s ním počas vykurovacej sezóny aj vaše peniaze, sa dajú riešiť. Jedným z najlepších riešení je zateplenie. Ak vám však teplo uniká cez okná, musíte ich vymeniť. Ideálnou možnosťou sú minimálne trojkomorové okná, ktoré majú veľmi dobre tesniace vlastnosti. Existujú aj ďalšie možnosti určenia tepelných mostov, termovízia je však najpresnejšia a určí presné miesto a nielen oblasť.

Text: PR, foto: ilustračné (flickr.com)

Ako zistiť, kade vám uniká teplo 5.00/5 Hlasov: 2