Štítkovač je pomerne špecifické zariadenie, ktoré nachádza uplatnenie v rôznych odvetviach priemyselnej výroby, zdravotníctve či maloobchode, skrátka na rôznych miestach, ktoré vyžadujú tlač štítkov, etikiet alebo čiarových kódov. Pripravili sme pre vás krátky návod, ktorý pri výbere štítkovača využijete.

Malý radca pri výbere štítkovačov

Malý radca pri výbere štítkovačov (Foto: cdrmarket.sk)

Čo od štítkovača čakať?

Niektoré štítkovače pripomínajú klasické tlačiarne, iné vyzerajú ako kalkulačky. Tak či onak, obsluha štítkovačov je pomerne intuitívna, mnohé modely sú vybavené QWERTY klávesnicou a klávesovými skratkami, ktorými sa mení typ písma, symboly a pod. V ich „výbave“ sú okrem symbolov aj rozličné štýly písma, ikonky či rôzne druhy orámovaní textu, hodiť sa môže aj vstavaná pamäť, do ktorej sa dajú ukladať najčastejšie používané frázy. Štítkovače nevyžadujú žiadny atrament ani toner, využívajú pásky a štítky do štítkovačov rôznych farieb.

Kvalita štítkov

Ešte pred kúpou štítkovača je dobré porozmýšľať nad kvalitou prostredia, v ktorom sa budú hotové štítky vyskytovať. Dajú sa totiž riešiť štítky s veľkou odolnosťou voči vode, mastnote či dokonca teplotným výkyvom a pôsobeniu slnka – to ponúkajú napríklad štítkovače Brother. Dajú sa tlačiť nelesklé štítky, ale aj štítky s magnetickým povrchom.

Užitočné doplnky

Aj štítkovače ponúkajú rôzne užitočné doplnky, ktoré pri práci s konkrétnym modelom oceníte. Reč je napríklad o automatickom oddeľovaní štítkov či LCD obrazovke, ktorá dokáže verne zobraziť náhľad štítku. K dispozícii sú aj prístroje schopné pripojenia na internet, odkiaľ si sťahujú štýly písma či rôzne dizajny štítkov.

Cena

Za kvalitu a funkčnosť sa platí. Ak si kúpite napríklad kvalitné štítkovače Dymo, možno zaplatíte pár desiatok eur naviac, no veľmi pravdepodobne budete tieto štítkovače používať roky bez poruchy. Jediné náklady tak vzniknú pri výmene pások do zariadenia či bateriek. Niektoré štítkovače sú ale použiteľné aj s AC adaptérom.

Text:PR

Ohodnoť