Dnes bežná súčasť života každej ženy, v minulosti privilégium len tých najbohatších paničiek. Také sú začiatky nosenia dámskej spodnej bielizne a pančúch, ktoré sa začali objavovať v šatníkoch ešte skôr ako niekoho napadlo, že založí sex zoznamku. Viete kam až siahajú tieto korene?

Prvé nohavičky
Ubehli dlhé storočia, kým sa vôbec niečo ako nohavičky začalo nosiť. Konkrétne to bolo v 12. storočí, keď sa objavili tzv. menštruačné košele, ktoré začali nosiť tie najbohatšie paničky. Tie sa však len sotva ponášali na to, čo dnes voláme „nohavičky“. Viac ako tristo rokov trvalo, kým sa aspoň trochu priblížili tieto menštruačné košele dnešným nohavičkám – v 15. storočí sa začali nosiť spodné nohavice, ktoré začínajú na pupku a končia tesne nad kolenami. O 4 storočia neskôr prichádzajú do módy krinolíny, ktoré sú za rozmachom nohavičiek podobných tým dnešným.

Prvé podprsenky
Prvým predchodcom dnešnej podprsenky bol kus handry omotaný okolo poprsia. Tento spôsob zahalovania a zároveň spevňovania prsníkov používali ženy už v antike. Podprsenky z antiky nezaznamenali výraznejší rozvoj ani v stredoveku – vtedy ženy nosili kusy látky, na ktorých boli vystrihnuté otvory na ruky a hlavu. Tieto „podprsenky“ slúžili hlavne na ochranu drahého oblečenia, ktoré paničky nosili na handrách. Až keď sa začali nosiť korzety, stretávame sa s prvými poriadnymi predchodcami podprsenky. Tie svoju dnešnú podobu získali až koncom 19. storočia, keď na ne získali patenty Francúzka Herminie Cadolle (1889) a Američanka Marie Tucek (1893).

Prvé pančuchy
Malým-veľkým tajomstvom, o ktorom veľa ľudí nevie, je, že prvé pančuchy boli mužskou záležitosťou. Len si spomeňte na historické filmy, v ktorých behajú muži v smiešnych bielych pančuchách – naozaj sa to zakladá na pravde. Až koncom 16. storočia sa rozšírili aj ženské pančuchy, pretože William Lee vyrobil prvý stroj na pletenie. Dámske samodržiace pančuchy z toho však neboli, pretože tento materiál nebol vôbec elastický. Až v polovici 20. storočia dostali pančuchy svoju dnešnú podobu vďaka vynálezu nylónu. Nebolo to vôbec jednoduché, kým sa tieto kúsky stali samozrejmosťou šatníka každej dámy.

Text: PR, foto: ilustračné (flickr.com)

Aká bola história dámskej bielizne 5.00/5 Hlasov: 2