Ako sa závratne rozrastá internetová popolácia, rozrastajú sa aj najrôznejšie internetové stránky. V digitálnom svete je dôležité chrániť si svoje osobné údaje. Ich prípadné zneužitie by vám mohlo spôsobiť nemalé problémy. Vyvarujte sa nelegálnym stránkam, chráňte sa. Poradíme vám, ako skontrolovať, či je vami navštívená webová stránka legálna a je pre vás bezpečná.

Ako skontrolovať, či je webová stránka legálna

Ako skontrolovať, či je webová stránka legálna

Všímajte si HTTPS
HTTPS je Hypertext Transfer Protocol Secure, v skratke a po slovensky sa jedná o bezpečnostný protokol, ktorý umožňuje zapezpečenú komunikáciu v počítačovej sieti. Tento protokol využíva spolu s HTTP protokolom aj SSL alebo TLS protokol. Primárne sa jedná o zabezpečnenú komunikáciu webového prehliadača s webovým serverom. Pre niekoho môže byť takáto teória ako skladať Rubikovu kocku. Čiže to znamená, že komunikácia je zabzpečená medzi nami – návštevníkmi webovej stránky a samotným serverom, kde sa daná webová stránka nachádza.

Dnes už všeobecne platí, že sa odporúča HTTPS protokol pre všetky webové stránky. Protokol zaišťuje autentizáciu, dôvernosť prenášaných údajov a ich integritu. HTTPS protokol má z hľadiska používania viacero výhody.

  • overenie identity
  • dôvernosť prenášaných dát
  • integrita obsahu
  • možnosť využitia HTTP / 2 protokolu
  • drobné zvýhodnenie vo vyhľadávači Google
  • len malý pokles výkonu u novšieho hardvéru

Naopak môže mať aj nevýhody, ako je nižší výkon pri starších hardvérových výbavách, má mierne zložitejšiu konfiguráciu, môže spôsobovať problémy u starších webových prehliadačov a pre použitie sa vyžaduje certifikát, ktorý je potrebné obnovovať. Toto sú však problémy pre prevádzkovateľov stránok a poskytovaťelov hostingu, nie pre nás ako užívateľov.

Ako rozoznať HTTPS stránku
Stránky zabezpečené týmto protokolom majú na začiatku URL adresy https. To môžete vidieť v lište prehliadača, kde sa zadáva a je uvedená webová adresa stránky. Príkladom dobre zabezpečenej stránky pomocou https môže byť obľúbený vyhľadávač. Pozrite na https://www.google.sk/ a môžete si všimnúť, že stránka má na začiatku https. Tento protokol v URL adrese, ak je platný, tak ho prehliadače farebne označujú na zeleno. Naopak pri červenej farbe alebo aj iných upozorneniach tento certifikát nemusí byť platný a stránky bezpečné.

Online hranie hier
Online hranie hazardných hier a ich stránky, sú jednou z najdôležitejších vecí, ktoré musíte skontrolovať. Dôležité je to preto, pretože tieto od vás vyžadujú všetky vaše bankové a rôzne osobné údaje, takže ak ste na Slovensku, pozrite https://www.casino-online-sk.com/ čo je v tomto prípade legálne. Všimnite si, že stránka má spomínané https na začiaktu URL adresy, to je stále aktívne a platné aj pri jej návšteve.

Platby cez internet
Tu si treba dávať pozor na HTTPS protokol, ale aj to, kam a komu svoje údaje posielate. Za najbezpečnejšie sú považované platby cez brány bánk a bankových inštitúcii. Pri platbách cez služby tretích strán si všímajte o aké stránky sa jedná, kto je prevádzkovateľom a či vaše citlivé údaje spracuváva v súlade so zákonom. Silikónový obal vám môže ochrániť cenné veci fyzicky, no nezabúdajte ani na bezpečnú elektronickú komunikáciu.

Kontaktné údaje prevádzkovateľa
Mnoho bezpečných a legálnych stránok má na svojich stránkach jasne a zreteľne uvedené svoje kontaktné údaje. V tomto neexistuje štandard. Môže sa jednať o kontakt v tzv. pätičke webu úplne dole na spodnej lište alebo pod ňou. Ďalej môže ísť o samostatnú časť na stránke značenú ako kontakt alebo kontaktné údaje.

V neposlednom rade, aj keď by stránka spĺňala všetko vyššie spomenuté, nie je to záruka bezpečnej stránky. Podvodníci, ich podvodné stránky a ďalšie ich aktivity sú čoraz prepracovanejšie. V každom prípade si vždy dobre rozmyslite a zvážte, aké stránky na internete navštevujete, kde a aké svoje údaje o sebe vkladáte a vyvarujte sa podozrivým stránkam. Vyhnite sa prípadným problémom ešte skôr, ako by mohli vzniknúť.

Ako skontrolovať, či je webová stránka legálna 5.00/5 Hlasov: 1