Je mnoho vecí, ktoré sa pri stavbe alebo rekonštrukcií rozhodne neoplatí zanedbávať a jednou z nich je hydroizolácia. Dôležitá je všade tam, kde je vlhké prostredie a aj keď sa najviac hovorí o izolácií základov, nemej dôležitá je aj hydroizolácia kúpeľne.

Hydroizolácia kúpeľne - ako na to? (Foto: unsplash.com)

Hydroizolácia kúpeľne – ako na to? (Foto: unsplash.com)

Prečo izolovať kúpeľňu

Navlhnuté steny, vlhké fľaky na stene či dokonca plesne sa objavujú v priestoroch s vysokou vlhkosťou. Teplo a vlhko v kúpeľni vytvárajú ideálne podmienky na vznik plesní, samozrejme pokiaľ je zanedbaná hydroizolácia. Ak chcete ochrániť materiály ako je sakrokartón, omietky alebo drevo pred navlhnutím musíte pod obklady naniesť hydroizolačnú vrstvu. Okrem toho tak aj predĺžite životnosť keramických obkladov. Aj v tomto prípade platí, že najlepšia a najlacnejšia je prevencia. Ideálne je využiť hydroizoláciu priamo pri výstavbe alebo rekonštrukcií.

Ako a čím izolovať

Kvalitná hydroizolácia kúpeľne je rovnako potrebná v domoch aj bytoch a proces nie je až tak komplikovaný, ako sa môže zdať. Obvykle sa využívajú tekuté izolácie, ktoré sa nanášajú valčekom alebo štetcom na vyzretý a rovný podklad. Zvláštnu pozornosť by ste mali venovať najmä kútom a rohom, miestam okolo vpustov, spojom, špáram a pod. Prestupy je dobré ošetriť aj gumovo-textilnými pásmi.

Hydroizolácia sa nanáša v aj v troch vrstvách pričom každá vrstva musí uschnúť a až následne sa nanáša ďalšia. Dobre preschnúť by sa mala predovšetkým prvá vrstva. Až keď bude izolácia skutočne suchá môžete pokračovať ďalšími vrstvami (lepiaca vrstva, stierka) a obkladmi. Vzhľadom na to, že jednotlivé vrstvy musia schnúť počítajte s tým, že izolácia kúpeľne môže trvať aj 2-3 dni. Na izolácií sa neoplatí šetriť a treba si dať na nej záležať. V opačnom prípade môže vyjsť vaša práca aj investícia na zmar a časom budete bojovať s plesňami.

Text: PR

Hydroizolácia kúpeľne – ako na to? 5.00/5 Hlasov: 2