Články venované tepelným čerpadlám sa často venujú tipom na výber samotného produktu. Avšak, je to osoba predajcu, ktorá má veľmi silný vplyv na to, akú jednotku si zákazník nakoniec vyberie. My sa teda dnes zameriame na samotný výber vhodnej osoby či firmy, s ktorou je vhodné svoj zámer kúpy čerpadla konzultovať.

Ako vybrať predajcu tepelného čerpadla

Ako vybrať predajcu tepelného čerpadla? (Foto: ivt.sk)

Vlastný servisný tím

Ideálnym riešením je, keď tepelné čerpadlo inštaluje servisný tím predajcu, ktorý má s podobnými prácami bohaté skúsenosti. Predajcu čerpadiel sa teda pýtajte, kto bude vykonávať inštaláciu (vlastný servisný tím, odporúčaná stavebná firma, Vy svojpomocne).

Nekvalitná inštalácia môže mať za následok nielen nižší výkon čerpadla, ale aj jeho kratšiu životnosť. Bohužiaľ, nekvalitná inštalácia sa len veľmi ťažko „reklamuje“ a dokazuje. Preto neriskujte, stavte na „istotu“ a preferujte predajcu s vlastným servisným tímom, ktorý sa Vám okrem inštalácie postará aj o pravidelnú údržbu.

Produkty preverených značiek

O výbere tepelného čerpadla toho bolo napísané veľa. Jeden názorový prúd odporúča „nepreplácať“ značku a vybrať si lacné „neznačkové“ tepelné čerpadlo, ktoré môže byť o niečo menej výkonné, stále však celkovo lacnejšie. Druhý názorový prúd odporúča vyhnúť sa „neznačkovým“ čerpadlám a neriskovať nízky výkon, nedostupnosť náhradných dielov, vyššiu poruchovosť pod.

Bez ohľadu na to, ku ktorému názorovému táboru máte bližšie, jedno je jasné. Určite sa oplatí vziať do úvahy to, či tepelné čerpadlo má či nemá Európsku značku kvality Q, ktorá je používaná v mnohých krajinách Európskej únie. Práve táto značka kvality má za cieľ „vyčistiť“ nekalosť na trhu s tepelnými čerpadlami, tj. situácie kedy:

  • predajca či výrobca uvádza iný ako skutočný výkon čerpadla (tj. vykurovací faktor)
  • predajca či výrobca nemá vybudovanú servisnú sieť s rýchlou reakčnou dobou
  • predajca či výrobca nie sú schopní garantovať dodávku náhradných dielov v budúcnosti

Záruky od výrobcu

Na trhu s tepelnými čerpadlami sa objavuje nešvar, kedy predajcovia ponúkajú záruky, ktoré nie sú schopní splniť. Ide pritom o záruky poskytované samotnými predajcami a nie výrobcami. U predajcu je vyššie riziko ukončenia podnikania ako u samotného výrobcu, historicky už došlo k situáciám, že mladá firma ponúkala záruky, ktoré následne nebola schopná splniť a majitelia tepelných čerpadiel si potom museli za odplatu nechať opraviť tepelné čerpadlo inde.

To však neznamená, že by záruka od samotného predajcu nemala žiadnu váhu. Pokiaľ sa jedná o spoločnosť s dlhou históriou, veľkým počtom inštalovaných čerpadiel a zároveň reálnymi príkladmi, kedy predajca bol schopný ponúkané záruky splniť, jedná sa určite o výhodu, ktorú je možné vziať do úvahy pri výbere.

Text: PR

Ohodnoť