U každého doma sa určite nájde aspoň jeden citrón. Je to tak hlavne preto, že toto tropické ovocie má mnoho spôsobov využitia. Vieme si ho už dokonca dopestovať aj sami v črepníkoch. Citrón však nie je len potravina, ale aj čistiaci prostriedok. Viete, na čo všetko ho môžete použiť?

Citrón a jeho milión využití - viete, čo všetko okrem pridávania do čaju, s ním môžete spraviť?

(zdroj: unsplash.com)

Maska na nohy

Citrón je v podobe čistiaceho prostriedku taký obľúbený preto, lebo zvládne viacero vecí naraz – dezinfikovať, má príjemnú vôňu a poradí si aj so zašlou nečistotou. Jeho kľúčovou zložkou je totiž kyselina citrónová. Pozrime sa však aj na iné využitie citróna, než len ako prísady do domácich čistiacich prostriedkov. Je totiž vynikajúce použiť ho aj pred holením nôh. Potrebovať budete len šálku a štvrť cukru, pol šálky olivového oleja (ak nemáte, môže byť aj kokosový alebo repkový) a 3 lyžice citrónovej šťavy. Všetko spolu zmiešajte do zaváraninového pohára a poriadne premiešajte. Ešte predtým, než si túto peelingovú hmotu nanesiete na nohy, namočte si ich na päť minút do teplej vody alebo osprchujte. Potom môžete peeling naniesť a jemne vmasírovať. Cukor odstráni všetky nečistoty a aj odumretú pokožku, zatiaľ čo citrónová šťava zanechá pokožku jasnejšiu a hladšiu, nehovoriac o olivovom oleji, ktorý pokožku hydratuje. Všetky ostatné náležitosti potrebné na holenie či hygienu si môžete kúpiť aj online a vďaka stránke https://www.kuponyzdarma.sk/ aj za skvelé ceny.

Máte lupiny?

Citrónová šťava a peroxid vodíka môžu dokopy nahradiť bielidlo. Takáto prírodná forma bielidla je vynikajúca napríklad na bielenie bielej bielizne a odstránenie škvŕn. Stačí zmiešať 12 šálok vody, štvrtinu šálky citrónovej šťavy a jednu šálka peroxidu vodíka. Pri praní bielej bielizne potom do práčky primiešajte dve šálky tejto zmesi. Vďaka citrónovej šťave môžete aj zatočiť s lupinami vo vlasoch. Do vlasovej pokožky jednoducho vmasírujte dve lyžice citrónovej šťavy a potom ich opláchnite. Pridať môžete aj štyri lyžice medu. Takúto zmes nechajte vo vlasoch pôsobiť približne desať až pätnásť minút a nakoniec ju opláchnite a zmyte šampónom. Ak to zopakujete niekoľkokrát, výsledok sa určite dostaví. A ak nie, odporúčame siahnuť po vlasovej kozmetike Hairbust, ktorá má okrem odstraňovania lupín aj mnoho iných benefitov a môžete na ňu využiť aj tento skvelý zľavový kód Hairbust.

Do mikrovlnky aj na zrkadlo

Na záver sa vráťme k čistiacim prostriedkom spomínaným v úvode. Citrónová šťava funguje ako skvelý prírodný čistič okien, ale aj zrkadiel. Je účinná najmä na šmuhy, s ktorými si občas nevieme rady. Opäť je “na vine” kyselina citrónová – rozpustí totiž mastnotu, a tak si poradí aj so zaschnutým dažďom. Citrónovú šťavu jednoducho zmiešajte s obyčajnou vodou a naplňte týmto roztokom rozprašovač, ktorý aplikujete na okná. Citrónom môžete dokonca vyčistiť aj domáce spotrebiče – napríklad zanesenú mikrovlnku. Potrebovať budete zvyšky citróna, ktoré vám ostali napríklad po nakrájaní do čaju, zalejte vodou, vložte do mikrovlnky a na päť minút ju zapnite na najvyšší výkon. Uvoľnia sa tak aj tie najhlbšie nánosy, ktoré potom iba jednoducho zotriete handričkou. Ak by citrónová šťava na zažratú špinu nestačila, stále si môžete pomôcť aj inými, komerčnými čistiacimi prostriedkami, ktoré kúpite vďaka našim skvelým kupónom 4home za výhodnejšiu cenu.

Ohodnoť