Udržiavať si pružné cievy a dobrú cirkuláciu krvi potrebuje každý. Počuli ste už o rutíne? Hoci ide o pomerne neznámu látku, pre ľudský organizmus má veľký význam, pretože okrem iného pôsobí aj preventívne proti kardiovaskulárnym ochoreniam. Kde sa k nemu teda môžeme dostať?

Máte problémy s cievami? Táto zázračná látka vás ich zbaví!

(zdroj: unsplash.com)

Už nikdy viac prasknuté cievky!

Hoci názov rutín znie ako názov prvku z tabuľky chemických prvkov, ide o látku rastlinného pôvodu. Objavili ho v listoch rastliny s názvom ruta voňavá. V súčasnosti však už vieme aj o iných zdrojoch a nájdete ho napríklad aj v ovocí a zelenine. Rutín má mnohé pozitívne účinky. Pôsobí ako antioxidant, chráni telo pred voľnými radikálmi a okrem pružnosti ciev zabezpečuje aj pevnosť kapilárnej steny, znižuje priepustnosť krvných kapilár a zlepšuje prietok krvi. Na svedomí má aj prekrvovanie orgánov. Ak vám praskajú cievy, máte kŕčové žily alebo často krvácate z nosa či ďasien, pravdepodobne potrebujete rutín. Okrem toho vám v tele zníži cholesterol, má protizápalové účinky a prospeje aj srdcu. Jeho účinok môžete ešte zvýšiť, ak spolu s ním užijete aj vitamín C. Všetky výživové doplnky a iné zdravotné potreby nájdete aj online a za výhodnú cenu na https://www.kuponyzdarma.sk/.

Citrusy aj bobule

Medzi najlepšie a najväčšie zdroje rutínu patrí napríklad pohánka. Závisí však aj od odrody – najlepšia je pohánka obyčajná. V lekárni si z nej vypýtajte sušenú vňať. Najviac rutínu nájdete v listoch a kvetoch pohánky. Okrem pohánky nájdete rutín aj v citrusoch, ako sú limetky, pomaranče a grepy. Sú tak nielen skvelým osviežením, ale aj plné iných zdraviu užitočných flavonoidov. Keďže sa rutín dobre dopĺňa s vitamínom C, ako sme spomínali vyššie, v prípade citrusov tak získate dva v jednom. Rutín je aj súčasťou bobuľových plodov, v prípade, že ste alergickí na citrusy – nájdete ho napríklad v moruši, čučoriedkach, višniach, čerešniach, černiciach alebo čiernych ríbezliach. Bobule teda taktiež bojujú proti voľným radikálom a spomaľujú proces starnutia. Sú aj skvelé ako prevencia proti kardiovaskulárnym a onkologickým ochoreniam. Vedeli ste, že skvelou pomôckou na prevenciu rakoviny hrubého čreva a konečníka je aj káva? Urobte si ju na najlepšom kávovare, ktorý odporúčame.

Pozor na kombinovanie ruteínu s liekmi

Značné množstvo rutínu nájdete aj v šupke od jablka. Najzdravšie je preto jablko zjesť celé a nešúpať. Okrem rutínu si tak do tela doplníte aj vlákninu, kyselinu listovú aj horčík. Nesmieme zabudnúť ani na špargľu, ktorá je tiež bohatá aj na iné látky – napríklad vlákninu, luteín, kyselinu pantoténovú aj draslík. Špargľa je skvelá aj na detoxikáciu a odkyslenie organizmu. Podporuje vyprázdňovanie a obranyschopnosť tela. Ak sa pýtate, či ruteín dostanete aj v tabletách alebo ako doplnok výživy, odpoveďou je áno. Pred užívaním takéhoto výživového doplnku je však dobré poradiť sa s lekárom, pretože ruteín môže byť kontraproduktívny napríklad v kombinácii s liekmi na riedenie krvi. V prípade, že ste zdraví, nemalo by byť užívanie ruteínu problematické – nájdite si ho vo výživových doplnkoch spolu s ďalšími vitamínmi a podpornými látkami online, vďaka našim Alza zľavovým kódom výhodne a pohodlne.

Ohodnoť