„Už nie som tínedžer, tak prečo mám stále akné?!“ Táto otázka trápi mnoho dospelých mužov a žien. Pravdou je, že akné, bežný problém dospievajúcich, sa vyskytuje aj u dospelej časti populácie. Aké sú príčinu vzniku akné a ako toto ochorenie kože liečiť?

Ako liečiť akné v dospelosti?

Ako liečiť akné v dospelosti? (Foto: PR)

Čo spôsobuje vznik akné?

Faktory vzniku akné u dospelých sa v zásade nelíšia od tých, ktoré platia pre dospievajúcich. V zásade poznáme štyri hlavné faktory, ktoré k tvorbe akné priamo prispievajú. Jedná sa o nadmernú tvorbu kožného mazu, upchatie pórov odumretými kožnými bunkami, svoju úlohu zohráva aj pôsobenie baktérií či zápalové procesy v tele.

Existujú tiež rôzne nepriame faktory, ktoré môžu (no nemusia) spustiť či zhoršiť stav akné. Patria sem napríklad:

  • hormonálne zmeny (u žien napr. pri menštruácii), ktoré môžu stimulovať produkciu mazových žliaz,
  • používanie kozmetických výrobkov, ktoré upchávajú póry,
  • strava vyvolávajúca zápal v tele,
  • lieky (vrátane kortikosteroidov, anabolických steroidov či lítia).

Rýchly nástup akné, ale aj nadmerné vypadávanie vlasov či rýchly prírastok či úbytok hmotnosti však môžu signalizovať aj rôzne druhy endokrinných porúch.

Ako liečiť akné v dospelosti?

Ako liečiť akné v dospelosti? (Foto: PR)

Ako zabrániť zhoršeniu akné?

Akné nie je vždy pod kontrolou, no existuje niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť:

  • Nikdy nechoďte spať s make-upom na tvári,
  • pri kúpe kozmetických výrobkov a výrobkov starostlivosti o pleť hľadajte na etikete výrazy ako „nekomedogénne“ či „nezanášajúce póry“,
  • používajte opaľovací krém s ochranným faktorom 30+, aby ste predišli zmenám zafarbenia škvŕn-postzápalových zmien pigmentu či škvŕn, ktoré na pokožke ostali po predošlých prejavoch akné,
  • odsledujte, ktoré potraviny vám prospievajú a ktoré naopak. Hoci súvislosť medzi spôsobom stravovania a vznikom akné ešte nie je jednoznačne vedecky potvrdená, niektoré druhy potravín môže prejavy akné zhoršovať. Vo všeobecnosti sa hovorí najmä o mliečnych výrobkoch a potravinách s vysokým glykemickým indexom.
Ako liečiť akné v dospelosti?

Ako liečiť akné v dospelosti? (Foto: PR)

Aké sú možnosti liečby akné?

Arzenál možností ako sa zbaviť akné je bohatý. Zvolená liečebná metóda v zásade závisí od závažnosti ochorenia. Pokiaľ ide o menej závažnú formu akné, používajú sa rôzne lokálne pôsobiace krémy na akné. Mnohé obsahujú tretinoín, účinnú látku zabraňujúce upchávaniu pórov. V prípade ťažších stavov sa pristupuje k perorálne podávaným liečivám. Najmä tehotné ženy by si však mali dávať veľký pozor pri ich užívaní, pretože hrozí poškodenie ešte nevyvinutého plodu. Pri liečbe akné sa využívajú tiež antikoncepčné pilulky, ktoré pomáhajú regulovať hormóny v tele. Nápomocný môže byť aj chemický peeling či minimálne invazívna fotodynamická terapia.

Text:PR

Ako liečiť akné v dospelosti? 5.00/5 Hlasov: 1