Niekedy to ani nie je o tom, že by sme nemali peniaze na vianočné ozdoby. Dnes už je na výber množstvo ozdôb na stromček v rôznych cenových kategóriách. Vlastnoručne vyrobené ozdoby pre nás majú často vyššiu hodnotu. Hlavne máme s nimi spojené spomienky na vianočné prípravy a chvíle s rodinou. Z čoho všetkého si môžete vianočné ozdoby vyrobiť?

Ako si vyrobiť ozdoby na vianočný stromček (Foto: unsplash.com)

Ozdoby z cesta

Aby ste sa zabavili aj s deťmi, tak si môžete pripraviť ozdoby na stromček z cesta. A nebojte sa, že by nevydržali. Budete na to potrebovať len jedlú sódu, vodu a kukuričný škrob. Pripravte si ešte formičky, valček, panvicu, špajdľu, brúsny papier a stužky.

Najprv zmiešajte dva diely sódy, jeden diel kukuričného škrobu a jeden diel vody. Na panvici všetko zmiešajte a priveďte do varu. Teplé cesto premiesite a vyvaľkáte. Potom môžete začať vykrajovať. Ozdoby poukladajte na rovný povrch a urobte dierky na šnúrky. Nechajte aspoň 12 hodín vyschnúť a potom brúsnym papierom očistíte hrany. Hotovú ozdobu už len priviažete na šnúrku a môžete vešať na stromček.

Ušite si vlastné ozdoby

Ak sa vám ozdoby z cesta nepáčia a viac preferujete šitie, ozdoby si môžete jednoducho vyrobiť aj z látky. Budete tvoriť také malé vankúšiky na šnúrkach. Čo budete na vlastné ozdoby potrebovať? Vybranú látku, ktorá vám bude ladiť k interiéru, nožnice, ihlu, niť, prípadne šiaci stroj. Robotu vám uľahčia aj fixa, šablóna a endlovacie nožnice.

Na konkrétne ozdoby si môžete vyrobiť vopred šablóny z papiera. Tie obkreslíme na látku a potom sa môžete pustiť do šitia. Obstrihnutie je veľmi dôležité – nemali by ste strihať príliš blízko ani ďaleko od stehu. Potom ozdobu otočíte naruby, vyplníte a zašijete aj posledný otvor.

Ohodnoť