Aj vám sa zdá, že v reštaurácií mávajú najlepšie hranolky na svete, no keď si ich chcete pripraviť doma (alebo na zdravší spôsob v rúre), tak sa vám nikdy také dobré nepodaria. Nie je to o tom, že by mali v reštaurácií nejaký špeciálny recept alebo vám neznámy druh zemiakov, no poznajú triky, ktoré z hranoliek spravia gurmánsky zážitok. V dnešnom článku máme pre vás tipy na domáce hranolky, ktoré budú chutiť ako z reštaurácie.

Ako spraviť chutné domáce hranolky? Budú chutiť ako z reštaurácie! (Foto: pixabay.com)

Najlepšie vyprážané hranolky

Ako si pripraviť tie najchutnejšie vyprážané hranolky? V čom ste možno robili prvú chybu, tak je teplota. Najjednoduchšie sa teplota nastavuje, ak máte fritézu, no pri panvici to môže byť o čosi zložitejšie. Využiť na to môžete kuchynský teplomer. Ideálna teplota na prípravu hranolčekov je medzi 160 a 190 stupňov Celzia. 

Čo je tým tajným receptom pri príprave hranolčekov je dvojité vyprážanie. Hranolky by mali mať aj presný tvar, pretože aj to ovplyvňuje chuť. Nakrájané zemiaky umyjete, necháte v utierke vysušiť a vypražíte na nižšej teplote. Tak sa v podstate uvaria a zmäknú. Keď ich budete chcieť podávať, tak ich vypražíte druhýkrát. Vtedy sú hranolčeky chrumkavé a majú výraznú chuť.

Fritéza môže celý proces veľmi urýchliť a môže to byť aj zdravé. Ak sa použije fritéza PRO Delimano ako odporúča recenzia, je celá príprava zdravšia. Práve táto používa na prípravu až o 95% menej oleja, než to je pri klasických fritézach. Zdravšia príprava jedál je vďaka použitiu menšieho množstva oleja. Využijete ju pritom skutočne všestranne.

Zdravšia verzia hranoliek – chutné hranolky z rúry

Keď pripravujete zemiaky v rúre, je veľmi dôležité aký druh zemiakov použijete. Nie všetky odrody sa na to hodia a múčnejšie odrody sú na tieto účely lepšie. Aby sa všetky hranolky rovnako prepiekli, tak by ste ich mali nakrájať na rovnaké časti.

Pred pečením sa zbavte škrobu – pripravené hranolky namočte pred pečením na 20 minút do vody, potom ich sceďte a poriadne osušte. Rúru vyhrejte na 200 stupňov Celzia a zemiaky pokvapkajte olejom, pridajte soľ a čierne korenie. Takto pripravíte hranolky, ktoré sú zdravšie, no stále chutia výborne.

Všetko potrebné si pritom viete nakúpiť aj online. Hoci aj novú rúru na pečenia. Pri nákupe online využívajte zľavové kódy. Sú zadarmo a ušetriť môžete aj desiatky eur. Obľúbený je DATART zľavový kód, kupóny na Alza.sk, pre Hej, Andreashop, Tescoma a mnohé ďalšie.

Ako spraviť chutné domáce hranolky? Budú chutiť ako z reštaurácie! 5.00/5 Hlasov: 2