Aj pár detailov a doplnkov môže váš domov pekne oživiť a zútulniť. No a o čo lepšie je, keď okrem estetického účelu plnia aj ten praktický. Tak to je aj pri záclonách a závesoch. Vďaka nim nebude izba taká studená a „nedokončená, zároveň si môžete tieniť a nebudú vám do vnútra vidieť susedia ani okoloidúci. A keďže závesy ani záclony nie sú najlacnejšia záležitosť, tak by ste mali vedieť, na ktoré parametre sa pri ich výbere treba zamerať.

Ako vybrať závesy a záclony? Všetky parametre, ktoré by ste mali pri nákupe zvažovať (Foto: pixabay.com)

Vyberte správny materiál

Materiál je pri záclonách aj závesoch kľúčový, pretože od neho záleží, ako budú vyzerať, či sa budú krčiť a ako dlho vám vydržia. Pre nadčasový a luxusný vzhľad je dobré vyberať z drahších materiálov (samozrejme, ak vám to rozpočet dovoľuje). Na to je vhodný napríklad hodváb alebo brokát. Ak si kupujete závesy do detskej izby alebo kuchyne, tak nie je potrebné do závesov toľko investovať. Pri závesoch to môže byť napríklad klasická bavlna, o tú sa nemusíte toľko starať a vydrží vám dlhé roky.

Ako vybrať správne miery?

Závesy a záclony by mali na okne pekne sedieť, správne sa skladať a zároveň pôsobiť prirodzene, aby do priestoru presne pasovali. Na dosiahnutie tohto efektu by ste si mali okná presne zamerať a riadiť sa podľa nasledovných pravidiel; dĺžka závesov a záclon by mala byť dvojnásobná, než reálna dĺžka okna. Je to kvôli tomu, aby sa prirodzene tvorili záhyby a zároveň boli pravidelné. Dôležité je tiež odmerať vzdialenosť medzi garnížou a oknom, veľa ľudí na to totiž zabúda a potom zistia, že si zakúpili príliš krátke záclony a závesy.

Ako vybrať závesy a záclony? Všetky parametre, ktoré by ste mali pri nákupe zvažovať (Foto: pixabay.com)

Farba a vzor

Farba a vzor sú tiež dôležité na dotvorenie atmosféry v priestore a veľa záleží aj na tom, do akého štýlu ste si vybranú miestnosť zariadili. Vždy je lepšie siahnuť po neutrálnejších farbách, na ktorých môže byť jemný vzor, aby to bolo o čosi zaujímavejšie. Ak je ale priestor celý zladený do neutrálnych farieb (bielej, krémovej, hnedej alebo sivej), tak môžete siahnuť po látkach s výraznejším vzorom. Trendy je napríklad tento rok horčicovo žltá, smaragdovo zelená alebo kráľovsky modrá.

Ako vybrať závesy a záclony? Všetky parametre, ktoré by ste mali pri nákupe zvažovať 5.00/5 Hlasov: 1