Premýšľate nad tým, že by ste si domov, do kancelárie alebo do práce zaobstarali klimatizáciu? Klimatizácia má mnoho výhod a dokáže vám spríjemniť pobyt v interiéri aj počas tých najteplejších letných dní. Samozrejme je dôležité zvoliť si správny druh klimatizácie, aby boli vaše očakávania a požiadavky splnené.

Druhy klimatizácii

Existuje niekoľko typov klimatizácii, pričom každý má svoje výhody. Najpoužívanejšie sú split klimatizácie, ďalšou možnosťou sú nástenné, okenné alebo mobilné klimatizácie. Obľúbenosť split klimatizácií spočíva aj v tom, že sa dajú využiť ako tepelné čerpadlo. Vonkajšia jednotka sa umiestňuje na vonkajšiu fasádu objektu.

Nástenné klimatizácie si vyžadujú otvory vo fasáde. Nevyhnete sa teda prípadným menším stavebným úpravám. Ich nespornou výhodou ale je, že sa dajú umiestniť aj do objektov, kde by vonkajšia jednotka splitu prekážala. Nenáročná na montáž je aj okenná klimatizácia. Umiestniť sa dá do okna alebo do zodpovedajúceho otvoru v stene. Ani v tomto prípade nemusíte mať starosti s vonkajšou jednotkou.

V domácnosti sa zrejme najviac využívajú mobilné klimatizácie. Okrem toho, že sú cenovo dostupné nevyžadujú si odbornú montáž ani stavebné úpravy. Odvod vzduchu je zväčša riešený trubicou cez okno. Niektoré modely majú aj tepelné čerpadlo, takže sú vhodné aj na vykurovanie.

Výhody klimatizácie

S klimatizáciou obvykle nezískate iba zariadenie na chladenie interiéru, ale aj na jeho vykurovanie. Moderné klimatizácie dokážu prepínať režim chladenia a vykurovania automaticky podľa vami nastavenej teploty. Samozrejmosťou sú aj filtre vzduchu, ktoré zachytávajú prach, roztoče, peľ a iné alergény. Získate tak aj čistejší vzduch. Samotná klimatizácia nie je dnes už žiadnym rozmarom ale skôr nutnosťou. Ak ste dlhodobo vystavený vysokým teplotám hrozí dehydratácia aj kolaps. Okrem toho sa môžu objaviť problémy s koncentráciou alebo podráždenosť. Je teda dôležité mať zabezpečené optimálne podmienky aj počas horúcich dní.

Zdroj: https://www.eprofi.sk/klimatizacie

Ohodnoť