Mnoho začínajúcich fotografov si myslí, že s prvou zrkadlovkou prídu aj snímky, ktoré by sa nestratili ani v galérii. Aby zábery mali takúto kvalitu, veľmi dôležitý je tréning, neustále vzdelávanie, skúšanie a veľa trpezlivosti. Ak chcete, aby vaše zábery vyzerali naozaj skvelo, nemôžete však zabudnúť ani na príslušenstvo. Aj vďaka nemu dokážete využiť potenciál zrkadlovky skutočne naplno. Čo by vo vašej výbave nemalo chýbať?

Využite zrkadlovku naplno Aké príslušenstvo vám nesmie chýbať

Využite zrkadlovku naplno: Aké príslušenstvo vám nesmie chýbať (Foto: bigstockphoto.com)

Základom je statív

Ak by ste sa pýtali profesionála, aké je tajomstvo dokonale ostrej fotky, odpovedal by vám „základom je statív“. Ten zaistí stabilitu zrkadlovky a obávať sa nemusíte ani rozmazaných záberov v zlom svetle. Nehovoriac o tom, že práve statív je hlavnou esenciou ostrých nočných fotiek s jedinečnou atmosférou. Pri výbere si dajte záležať na tom, aby ste si vybrali „trojnožku“ s guľovou hlavou, ktorá vám umožní so zrkadlovkou bleskovo zamieriť. Pri takomto statíve nemusíte povoľovať tri upínacie páčky a strácať čas, ktorý je pri fotení skutočne cenný.

Externý blesk pre dokonalé svetlo

Zrkadlovky majú vstavený blesk, ale skúšali ste s ním fotiť? Nemôžete ho nastaviť, tiene sú príliš ostré, záberom chýba hĺbka a predné osvetlenie má často za následok červené oči. Ak plánujete fotiť v tme či interiéri, externý blesk určite oceníte. V porovnaní s tým vstavaným je výkonnejší, dokážete ho nasmerovať podľa potreby a môžete využiť odraz od steny či stropu a rozptýliť tak svetlo. Externý blesk vám pomôže získať skvelé zábery aj pri fotení v protisvetle.

Uložte si veci do fotobatohu

Prenášať zrkadlovku v obyčajnom batohu alebo špeciálnom púzdre je nepraktické. V batohu sa vám môže jednoduchšie poškodiť a do púzdra sa vám nezmestí ostatné dôležité príslušenstvo ako blesk, náhradné batérie či objektívy. Práve fotobatoh je pre tento účel vyrobený a svoju funkciu plní dokonale. Aj keď idete na túru alebo dlhšiu prechádzku, do fotobatohu si bezproblémov zoberiete všetko potrebné príslušenstvo. Vďaka špeciálnym priečinkom s výstužou je aj zrkadlovka lepšie chránená.

Aj toto príslušenstvo oceníte

Či už idete fotiť svadbu alebo západ slnka do prírody, myslite aj na ďalšie príslušenstvo. Čo by vo vašom fotobatohu nemalo chýbať? Určite náhradné batérie, tie oceníte hlavne pri mrazoch alebo horúcom prostredí, keď sa ich kapacita výrazne zníži. A kto by chcel prísť o jedinečný záber kvôli vybitej batérii? Veľmi dobrou pomôckou sú filtre – od polarizačných až po farebné, ktorými dokážete umocniť atmosféru záberu. A poznáte to – pamäťové karty sa nielen rýchlo zaplnia, ale aj rady kazia. Preto majte so sebou aspoň jednu záložnú 32 GB kartu, ktorá stojí pár eur a dokáže zachrániť nejedno fotografovanie.

Potrebujete pomôcť s vhodným príslušenstvom k zrkadlovke? Navštívte www.aqt.sk, kde vám poradia odborníci, ktorí milujú svoju prácu.

Text: PR

Využite zrkadlovku naplno: Aké príslušenstvo vám nesmie chýbať 5.00/5 Hlasov: 1