Starostlivosť o jazierko nie je iba záležitosť jari, kedy je častým problémom zelená voda v jazierku. V takom prípade sú niekedy najlepším riešením štartovacie baktérie do jazierka. Aby bola voda na jar krásna a čistá nesmiete zanedbávať ani starostlivosť mimo sezóny a dobre jazierko zazimovať.

Ako pripraviť jazierko na zimu

Ako pripraviť jazierko na zimu (Foto: homepond.sk)

Nevypúšťate vodu z jazierka?

Postup pri zazimovaní jazierka závisí od toho, či vodu vypúšťate alebo nie. Pokiaľ sa rozhodnete nevypustiť vodu je potrebné jazierko dôkladne vyčistiť. Zelená voda v jazierku sa síce objavuje najmä počas neskorej jari, ale jej príčinou môžu byť práve rôzne časti rastlín, ktoré sa vo vode rozkladajú. Pokiaľ by ste neodstránili listy a časti rastlín na hladine, začali by sa postupne usadzovať na dne a vznikali by jedovaté plyny.

S nástupom chladného počasia ryby prestávajú jesť a zdržujú sa skôr na dne. Keď teplota vody klesne pod 10 °C nemali by ste ich už kŕmiť. Počas celej zimy by ste im mali zabezpečiť dostatok kyslíka, hladina by teda nemala byť kompletne zamrznutá. Lekná je potrebné umiestniť do nezámrznej hĺbky. Ryby aj lekná môžu prezimovať aj mimo jazierka. Kvalitné štartovacie baktérie do jazierka určite poznáte, ale ak chcete mať na jeseň a počas zimy kvalitnejšiu vodu môžete použiť zimné baktérie.

Vypúšťate vodu z jazierka?

Možnosťou, ako prečkať zimu, je jazierko vypustiť. Samozrejme je potrebné najskôr sa postarať o ryby a rastliny. Ryby a rastliny môžu stráviť zimu v akváriu alebo nádrži napríklad v pivnici. Lekná môžu zimu zvládnuť, koše ale zakryte napríklad lístím. Pochopiteľne je vypustené jazierko nutné dôkladne vyčistiť. Odstráňte kal usadený na dne, všetky listy, nečistoty, časti rastlín a pod. Aby vaše úsilie nevyšlo na zmar, prikryte ho fóliou alebo plachtou. V prípade, že jazierko nezvyknete vypúšťať, mali by ste tak urobiť aspoň raz za 3-4 roky.

Text:PR

Ako pripraviť jazierko na zimu 5.00/5 Hlasov: 1