Každý rok sa nájdu potraviny, ktoré sú vtedy trendy, považujú sa za najzdravšie na svete a majú toľko benefitov pre naše telo, že sú považované za superpotraviny. Ani tento rok nebol iný a aj keď ešte nie je koniec roka, môžeme si zrekapitulovať, ktoré superpotraviny sú novinkou vo svete zdravia. 

Superpotraviny, ktoré boli hitom roku 2019 (Foto: unsplash.com)

Semienka melónu

Semienka sú trendy superpotravinou už veľmi dlho, či už ľanové semienka, chia semienka alebo konopné semienka. Pre vegetariánov a vegánov sú takou náhradou mäsa, keďže obsahujú hlavne tuky a bielkoviny. Novými medzi semienkami sú práve melónové. Už pár gramov melónových semienok obsahuje 10 gramov bielkovín. Okrem toho obsahujú aj vlákninu a železo. Takže ak ste tieto semienka vyhadzovali, odteraz si ich budete pridávať radšej do šalátov alebo do jogurtu.

Maca peruánska

Maca vo svojom originálnom tvare, čiže tak ako rastie, nenápadne pripomína reďkovky. Dnes sa už nachádza vo viacerých prípravkoch, nie len samostatne ako doplnok výživy. Obsahuje mastné kyseliny a aminokyseliny, saponíny, aromatické oleje, rôzne vitamíny, minerály a ďalšie látky, ktoré pozitívne vplývajú na naše telo. 

Aké sú jej účinky? Má pozitívny vplyv na libido aj na potenciu. Vplýva na hladinu hormónov, zlepšuje počet spermií a má aj priaznivý vplyv na prostatu. Tiež je skvelým životabudičom, takže sa vám zlepší pocit vitality a budete sa cítiť naplnení energiou. Okrem telesného zdravia vplýva maca aj na duševné zdravie človeka. Môžete ju teda začať užívať pri úzkostiach, depresií, nervozite alebo strese.

 

Ohodnoť